تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

صنوبرکار شازندی، نامزد دریافت عنوان تولید کننده نمونه برتر ملی+عکس

  ۳ هزار و ۵۰۰ نهال صنوبر در روستای چشمه سار کشت می شود

  صنوبرکار شازندی، نامزد دریافت عنوان تولید کننده نمونه برتر ملی+عکس

  یکی از کشاورزان شازندی در روستای چشمه سار از توابع شازند اقدام به کاشت ۳ هزار و ۵۰۰ اصله نهال صنوبر کرده و به دلیل نگهداری و رسیدگی مناسب به این درختان توانسته به عنوان یکی از ۴ کاندیدای برتر در سطح کشور در تولید این درخت مطرح شود

  به گزارش دیار آفتاب؛به نقل از پایگاه خبری شازند ما، حیدری از کشاورزان شهرستان شازند از تولید کنندگان درخت صنوبر یکی از ۴ کاندیدای دریافت عنوان تولید کننده نمونه برتر کشوری در این حوزه است.

  وی در روستای چشمه سار از توابع شازند اقدام به کاشت ۳ هزار و ۵۰۰ اصله نهال صنوبر کرده و به دلیل نگهداری و رسیدگی مناسب به این درختان توانسته به عنوان یکی از ۴ کاندیدای برتر در سطح کشور در تولید این درخت مطرح شود.

  این کشاورز شازندی به خبرنگار ما گفت: این ۳ هزارو ۵۰۰ نهال در زمینی به مساحت ۴ هکتار به شکل ردیفی کاشته شده و برای اینکه تا به بهره برداری رسیدن درختان، صرفه اقتصادی وجود داشته باشد، در فاصله بین درختان یونجه کاشته شده است.

  وی گفت: بهره برداری از این درختان در دراز مدت است اما من در این کار پیش قدم شدم  تا دیگران هم الگو برداری کنند و درخت صنوبر بکارند چرا که در دراز مدت سود بسیار خوبی خواهد داشت.

  حیدری ادامه داد: دیگر هدف من، به دلیل وجود صنایع آلاینده در منطقه، سلامتی و پاکیزگی محیط است که با کاشت این درختان می توانیم هوای پاک تری داشته باشیم.

  علی اصغر پالوج رئیس گروه کشاورزی و منابع طبیعی دفتر ترویج جهاد کشاورزی که برای بازدید از مزرعه آقای حیدری در شازند حضور پیدا کرده بود به خبرنگار ما گفت: در سیستم معاونت ترویج به دنبال تشویق، ترغیب و ایجاد نمونه ها برای اکثر بهره برداران هستیم وما به عنوان متولی ترویج بخشی از منابع طبیعی در وزارت جهاد کشاورزی، به دنبال این هستیم که یکسری از الگو های مناسب استانهای مختلف را بررسی کنیم و بهترین ها را انتخاب وآنها را تشویق کنیم برای تولید بیشتر و الگویی برای سایر بهره برداران باشند.

  وی افزود: هر ساله استعلام ها از استان ها گرفته می شود و با بررسی های لازم، ۴ نفر به عنوان کاندیداهای برتر انتخاب می شوند و پس از آن با حضور در محل، از نحوه انجام کشت توسط بهره بردار بازدید به عمل می آید و بر اساس چک لیستها و بررسی ها نمونه برتر انتخاب می شود.

  رئیس گروه کشاورزی و منابع طبیعی دفتر ترویج جهاد کشاورزی بیان کرد: با توجه به طرح هایی که سازمان جنگلها و مراتع کشور دارد در ارتباط با صیانت از جنگلهای شمال، یکی از منابع چوب ما، گونه صنوبر است که هم رشد سریع دارد و هم می تواند بخشی از چوب مورد نیاز کشور را تامین کند.

  پالوج یادآور شد: آقای حیدری از کشاورزان شهرستان شازند، یکی از ۴ کاندیدایی هستند که در بحث صنوبر کاری در سطح کشور مطرح شده اند و طی بازدیدی که از مزرعه وی انجام شد که اطلاعات خوبی را در این خصوص داشت و نتیجه این بازدیدها در جلسه نهایی مورد بررسی قرار می گیرد و یکی از این ۴ نفر به عنوان تولیدکننده نمونه کشوری در هفته منابع طبیعی در این حوزه معرفی خواهد شد.


  این مطلب تا کنون 51 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 30 شهريور 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 27 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :159492
 • بازدید امروز :385974
 • بازدید داخلی :38005
 • کاربران حاضر :219
 • رباتهای جستجوگر:411
 • همه حاضرین :630

تگ های برتر